27.07.2021

Засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій

Засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій

27 липня 2021 року відбулось засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій під головуванням першого заступника голови комісії Бориса ВОЛОШЕНКОВА.

 

Під час проведення засідання обласної комісії було розглянуто наступні питання:

 

І. Щодо визначення статусу насипу під дорожнім покриттям автомобільної дороги М-05-01 вздовж Хаджибейського лиману (балансоутримувача дамби).

Дамба Хаджибейського лиману вздовж автомобільної дороги загального користування державного значення М-28 Одеса-Южний (М-14 з під’їздами, км 11+350 – 14+820 (обхід м.Одеса) до цього часу не визначена як гідротехнічна споруда і не має балансоутримувача. На балансі Служби автомобільних доріг перебуває лише проїжджа частина автодороги М-28. Така ситуація не дає змоги вирішити питання щодо реконструкції ділянки автодороги «Обхід м. Одеса» у законодавчому порядку.

Прорив дамби на Хаджибейському лимані можливий у період паводків та тривалих зливових дощів, а також під час бурхливого таїння  снігу та льоду у весняний період.

Найбільш імовірного руйнування дамби слід очікувати на ділянках проходження  трубопроводів від насосних станцій № 4 і № 5, які прокладено у тілі дамби.

При прориві дамби може виникнути значна зона затоплення, яка може становити до 23,0 кв. км при найбільшій глибині затоплення до 2,0 м. Потенційний небезпеці підпадають більше 50 підприємств і житлових забудов, що порушить енергозабезпечення, водопостачання та водовідведення північної і центральної частини м. Одеси з кількістю населення понад 500 тис. осіб. Утримання води на затопленій території може тривати  до 10 діб.

За результатами доповіді та з урахуванням обговорення комісія

ВИРІШИЛА:

1. Департаменту з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами облдержадміністрації створити постійно діючу комісію щодо вирішення проблемних питань Чорного моря, Куяльницького та Хаджибейського лиманів.

2. За результатами засідання комісії підготувати та направити до Ради Національної безпеки і оборони України пропозиції для підготовки технічної документації щодо виконання проектних та першочергових аварійно-відновлюваних робіт ділянки автомобільної дороги загального користування державного значення М-28 Одеса – Южний - /М-14/ з під’їздами Обхід м.Одеси.

3. Звернутися до Міністерства економіки України для підготовки пропозицій щодо розробки державної програми з проектом відновлювальних робіт Хаджибейської дамби.

4. Питання щодо визначення балансоутримувача Хаджибейської дамби буде вирішено після завершення будівельних робіт.

 

ІІ. Щодо реалізації заходів по зниженню рівня води в Хаджибейському лимані.

1. На час проведення відновлювальних будівельних робіт на Хаджибейській дамбі погодитися з пропозиціями Одеської міської ради щодо відновлення насосних станцій, які понижують рівень ливневих вод в проекції лиману на території Суворівського району, міста Одеси (Пересип).

2. Заходи по зниженню рівня води в Хаджибейському лимані будуть передбачені в ході реалізації проекту Хаджибейської дамби та відновлення скидного (Румунського) каналу.

 

ІІІ. Про стрімке погіршення технічного стану Акерманської фортеці внаслідок впливу аномальних погодних умов.

Останнім часом за пам’яткою національного значення спостерігається значна руйнація деяких окремих частин комплексу споруд, що загрожує її повній втраті.

Особливо ситуація погіршується у зв’язку з впливом аномальної кількості атмосферних опадів, внаслідок яких відбувся зсув та вимивання ґрунтів, що в першу чергу позначилось на башті №2, Північній стіні між приміщенням «Г», цитаделі та баштою №1, баштою №26, а саме: у верхніх частинах не має жодного вцілілого «маячка», контролю ступеня засува та руйнації об’єкту, деякі тріщини досягли великих розмірів, присутні вивали каміння, повсюди замокання не тільки фундаментів, а й наземної частини стін. Спостерігається просідання «Кілійського мосту», напівкругла фортеця цитадель пішла тріщинами.

За результатами доповіді та з урахуванням обговорення комісія

ВИРІШИЛА:

1. Звернутися до Кабінету Міністрів України про виділення коштів з резервного фонду державного бюджету  для розробки проєкту водовідведення з Акерманської фортеці (Білгород-Дністровський район, Одеська область).

 

ІV. Про затвердження переліків розрахунково-аналітичних груп (РАГ), постів радіаційного та хімічного спостереження (ПРХС), диспетчерських служб для здійснення постійного радіаційного та хімічного спостереження на території Одеської області

За результатами доповіді та з урахуванням обговорення комісія

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити переліки розрахунково-аналітичних груп (РАГ), постів радіаційного та хімічного спостереження (ПРХС), диспетчерських служб для здійснення постійного радіаційного та хімічного спостереження на території Одеської області.

2. Департаменту з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами облдержадміністрації забезпечити доведення рішення до підприємств, установ та організацій області, які зазначені  у затверджених переліках.